Händelse · 21 januari 2027

Profetkonferens med Marc Dupont

Den 21–24 januari 2027 bjuder EChurch Uppsala in till fyra dagar av tillbedjan, undervisning om det profetiska och profetisk betjäning med Marc Dupont, Hans Sundberg och Peter Nordberg. Öppna kvällsmöten kl. 19.00 varje kväll – och en tvådagars kurs i det profetiska som kräver anmälan.

När
21 januari 2027, torsdag 12.00
Plats
EChurch Ålands Österby 207, Vänge
Pris
675 kr per person
Kursavgiften inkluderar lunch och middag fredag och lördag.
Betalning med kort eller Swish i sista steget av anmälan.
Faktura till företag från 5 platser.
Så är helgen upplagd
Kräver anmälan

Kurs i det profetiska

Fredag & lördag · 10.00–16.00

Två dagar av fördjupad undervisning och praktisk träning med Marc Dupont, Hans Sundberg och Peter Nordberg.

Anmäl dig till kursen
Öppet för alla

Kvällsmöten med Marc Dupont

Varje kväll · 19.00

Öppna konferensmöten med tillbedjan, förkunnelse och profetisk betjäning. Ingen anmälan behövs – kom som du är och ta gärna med en vän.

Marc Dupont undervisar på engelska med tolkning till svenska.

Tala, Herre, din tjänare hör. 1 Samuelsboken 3:10

Så svarade den unge Samuel när Gud kallade på honom om natten – och det blev början på ett liv där Guds ord fick forma både honom och ett helt folk. Det är den längtan vi vill bära in i det nya året: att stanna upp, lyssna och låta Gud tala.

Den 21–24 januari 2027 bjuder EChurch Uppsala in till fyra dagar av tillbedjan, biblisk undervisning om det profetiska och profetisk betjäning. Huvudtalare är Marc Dupont, internationellt känd profetisk lärare med över fyrtio år i tjänst. Tillsammans med honom undervisar Hans Sundberg, teologie doktor och en av dem som förde Vineyardrörelsen till Norden, och Peter Nordberg, pastor i EChurch Uppsala och bibellärare med fokus på profetia, helande och att höra Guds röst.

Tre röster, tre generationer av erfarenhet – och en gemensam övertygelse: Gud talar fortfarande, och han vill tala till dig.

Talarna

Huvudtalare

Marc Dupont

Mantle of Praise Ministries · San Diego, USA

Marc Dupont kom till tro 1974 och har sedan dess tjänat i olika ledarroller i församlingar och rörelser. Åren 1992–1996 var han pastor i Toronto Airport Christian Fellowship, mitt under den väckelse som kom att beröra kyrkor över hela världen. Sedan dess reser han som profetisk lärare genom Mantle of Praise Ministries och har besökt över tjugo länder, inte minst i Skandinavien.

Marc beskriver sin tjänst som en »Barnabas-tjänst« – profetisk uppmuntran som bygger upp, ger mod och kallar människor närmare Guds hjärta. Han undervisar om väckelse, Faderns hjärta, intimitet med Gud, enhet i Kristi kropp och att känna igen Guds tider och säsonger, och har skrivit flera böcker. Marc bor i San Diego, Kalifornien, med sin fru Kim.

Marc har betytt mycket för den profetiska tjänsten i Sverige och har kommit hit i decennier för att undervisa och betjäna.

Hans Sundberg

Pastor och teologie doktor

Hans Sundberg är pastor och teologie doktor med över fyrtio år som förkunnare och lärare bakom sig. Han var med och etablerade Vineyardrörelsen i Norden, grundade Stockholm Vineyard tillsammans med sin fru Lotta och var från 1998 nationell ledare för Vineyard Norden – en »pastor för pastorer«.

Hans har undervisat blivande pastorer på Betelseminariet, Vineyards teologiska skola och Skandinavisk Teologisk Högskola, och grundade 2012 Pastoral Leadership Training, en bibelskola för pastorer och äldste i Nepal, Indien, Bhutan och Bangladesh. Han är aktuell med boken Arvet efter John Wimber – När Vineyard kom till Norden (2025, tillsammans med Jan Runeson). Hans bär på en sällsynt kombination av teologiskt djup och hjärta för Andens liv i vardagen.

Peter Nordberg

Pastor i EChurch Uppsala

Peter Nordberg är pastor i EChurch Uppsala, som han leder tillsammans med sin fru Lise-Lotte och ett team. I fyra decennier har han tjänat som pastor, bibellärare, campusledare och resande predikant i Skandinavien, Baltikum och längre bort, och över två tusen bibelskoleelever har haft honom som lärare.

Hans undervisning kretsar kring profetia, helande, befrielse och att höra Guds röst – alltid med Bibeln som grund och alltid praktiskt. Peter är författare till fyra böcker, bland dem Skapad för välsignelse, och hans längtan är att varje människa han möter ska få erfara Jesu närvaro.

Vad kan du förvänta dig?

Helgen bygger på tre delar som hör ihop:

Tillbedjandär vi ger Gud utrymme.
Undervisningsom förklarar hur det profetiska fungerar i Bibeln och i vår vardag.
Profetisk betjäningdär vi ber för och över varandra.

Du behöver ingen förkunskap – bara en öppen hunger efter att höra Gud.

Praktisk information

Datum
Torsdag 21 – söndag 24 januari 2027
Kurs
Fredag och lördag 10.00–16.00 · kräver anmälan
Kvällsmöten
19.00 varje kväll · öppet för alla, ingen anmälan
Plats
EChurch, Ålands Österby 207, Vänge
Språk
Engelska med tolkning till svenska

Kom med förväntan. Ta med en vän.

Och kom med Samuels bön i hjärtat:

Tala, Herre – din tjänare hör.